הנחיית קבוצות

כוחה של קבוצה

לכל אדם התמודדויות שונות במהלך החיים. בחלקן ניתן להתמודד לבד או לבקש יעוץ וטיפול פרטני, וחלקן יגיעו לפתרון הטוב בעזרתו של טיפול קבוצתי. במסגרת הנחיית קבוצות אנו עובדים בקבוצה אינטימית של אנשים המתמודדים בסוגיות דומות או בעלי רקע דומה. בין סוגי הקבוצות הנפוצים ביותר ניתן למצוא קבוצות הורים המתמודדות עם סוגיות הורות בשלבים שונים, קבוצות נוער וקבוצות תמיכה שונות.

למה בקבוצה ?
כוחה של הקבוצה ושל הטיפול הקבוצתי נובע מן המשוב והעזרה ההדדית העוטפים את כל המשתתפים, ההזדהות ומתן הפרספקטיבה מתוך מקום מקבל, שאינו שופט ואינו מורה. חווית ההשתתפות בקבוצה היא חוויה של נתינה וקבלה, התפתחות וצמיחה, חוויה בה המנחה לעיתים, הופך פחות משמעותי והקבוצה מקבלת ישות ועומק המייצרים ריפוי.
הקבוצה מהווה מיקרוקוסמוס של החיים ומשקפת לכל אדם בבואה של התנהגותו בסביבתו. כך יכול כל משתתף לקבל משוב כנה וענייני מן המנחה ומחברי הקבוצה ולבצע הערכה מחודשת של התנהגויותיו. על מנת לייצר חוויה קבוצתית מרוממת ומעצימה, קבוצות העבודה הן קטנות ואינטימיות בהן המשתתפים חשים חופש לשוחח על קשיים חוויות וחולשות.
תפקידי כמנחה
כמנחת קבוצות מקצועית, אני משלבת בין הנחייה בגובה העיניים, מרחב המאפשר לחבריי הקבוצה עבודה עצמית, אך יחד עם זאת התערבות מכוונת והנחיית דרכי התמודדות, כמו גם עבודה פרטנית עם משתתפים. מקומי בתהליך הוא כגורם מסייע ותומך, מעין במאית שמטרתה רק לכוון את ההתנהלות ולהאיר תובנות שהנוצרות על הבמה. הכוח והלימוד האמיתיים מקורם בחברי הקבוצה האחרים, בעזרת ההקשבה, החמלה, ההכלה, הקבלה, הנתינה, תשומת הלב והאכפתיות, שכל חבר בקבוצה מקבל ומעניק למשתתפים האחרים, נוצר תהליך התפתחות אישי וקבוצתי המעניק כוחות במסע החיים.
ישנם שני סוגי קבוצות עיקריים :

קבוצות נושא – קבוצות משתתפים המבקשות למצוא סיוע למשתתפים בתחום מסוים. הנושאים הנידונים בקבוצה זו מוכתבים וידועים מראש וכך גם כמות המפגשים. תהליך העבודה בקבוצה זו מובנה ועושה שימוש בכלים טיפוליים שונים, ורבלים, יצירתיים ותיאטרליים. תהליך זה מתאים במיוחד לקבוצות הורים, קבוצות חולים וקבוצות שונות.

קבוצה דינמית – קבוצה זו שנושא הדיון בה אינו מוגדר מראש, פתוחה לתכנים שונים שמובאים על ידי המשתתפים. בקבוצות אלו התהליך הינו רחב יותר ואינו מוגדר בזמן. תהליך זה מתאים במיוחד לקבוצות נוער, קבוצות מנהלים, קבוצות נשים וקהלים נוספים.

את השכלתי האקדמית בתחום רכשתי באוניברסיטת תל אביב בקורס הנחיית קבוצות ומאז הנחתי קבוצות רבות :

  • הנחיית קבוצות הורים: פרויקט עזריאלי, אקדמיה , פותחים עתיד- הסוכנות היהודית, מצוינות טבע.
  • קבוצות נשים : מח' רווחה עריית ראש פינה, הסוכנות היהודית-חצור הגלילית, עריית תל אביב – קבוצות נשים מכורות לסמים,
  • קבוצות מתבגרים: עריית צפת, עריית גבעת שמואל – נוער אומר לא לסמים, עריית ת"א – נערות בסיכון, חסות הנוער.
  • קבוצות עובדים : הנחיית עובדי פרויקט "עלם"

להצטרפות לקבוצה עובדת או פתיחת קבוצה חדשה לחץ כאן